Proč přecházím na Sony?

Možná se divíte proč po všech těch nákupech techniky měním výbavu. Ano, částečně odcházím od používání výrobků zn.Canon. Po zralé úvaze, dlouhého váhání jsem se konečně rozhodl. Zvážil jsem mé preference vlastností, jenž očekávám od fotografického vybavení a došel jsem k názoru, že tyto preference mi už nemůže uspokojit firma Canon svou cestou postupného tahání peněz z kapes svých zastánců. ANO je to tak. Nakonec pro cestování letadlem a dlouhé expedice, kde se chodí pěšky, jsem již přešel na systém FUJI X (super obrazová kvalita a super dokonce i základní objektivy!!!!) Ale mé preference, ovšem ne jako cestovatele, ale jako krajináře, jsou:

 • Kvalita obrazového výstupu čipu ve formátu RAW
 • Dynamika
 • Tónová citlivost
 • Barevná citlivost
 • Velké rozlišení
 • Možnost kvalitního vytahování stínů v postprocesu

Jako krajinář nepotřebuji:

 • Rychlost závěrky
 • Kulometnou palbu počtu snímků
 • Blesk
 • Wifi
 • GPS
 • Dotykovou obrazovku
 • Šum na ISO 3600 a vyšší, stačí mi klidně ISO100, ISO50

Firma Canon mne dlouho napínala, pořád jsem doufal že v tomto roce už konečně vyjde se strojem, jímž by se aspoň přiblížil k vývoji značek Sony a Nikon. Canon sice přišel se strojem 5DsR jenž má „středoformátové“ rozlišení 50 MPx, ovšem za cenu naprosto malenší dynamiky a většího šumu. Někdo namítne, že když provedu downsize na velikost Nikonu, tak je na tom dobře, ale proboha, proč bych si kupoval stroj za 100tis kč, abych pak pro zachování kvality výstupu zmenšoval snímek?!! O možnosti vytahování stínů už ani nemluvím!
Ano, je pravda, že vycházím spíše z výsledků odborných testů, jak jinak má průměrný fotograf testovat své vybavení než takto, ale Canonem i mnou doposud opěvovaný můj 5DMIII při vytahování stínů tak poškodí obrazová data ve stínech nehezkými fleky, že pak už nejdou moc odstranit, a když, tak za cenu totální ztráty jemných kontrastů a detailů. Odborník řekne, nauč se dobře exponovat magore. V té chvíli bych ho poslal do pr….čic a kontroval bych poznámkou, jak mám dobře exponovat, když stroj má sice jakž-takž rozlišení, ale směšnou dynamiku. Odborník mne seřve, proč málo používám přechodový filtry. Už jste někdy viděli fotky s přechod.filtry? Poznáte je na první pohled, dost jsou na fotce někdy vidět a nakonec je lépe nahradil expoziční bracketing pokud je na něj dost času a stativ. Mě jde nyní o tisk velkoformátů za co nejlepší kvality. Já vím, to jde i tak že naflákám z bytelného a těžkého stativu 20-30fotek ve vodorovné i svislé panoramě, pak to spojím pokud mi to procesor mého PC dovolí a dostanu po dlouhém čekání obrovský výstup, jenž nahradí klidně i středoformát. Na to fakt nemám trpělivost, nehledě na to, že světlo scény je mnohdy několikavteřinové, a sotva stačíte udělat dvě tři expozice a je vymalováno. Fotka je většinou zachycení okamžiku jak by řekl klasik. Někdo namítne kup si vole Canon 1DXMII, ten ti splní špičkový výkon a obrazový výstup. To jo, ale má jen 20MPx. Na sport a reportáž super elitní mašina, na krajinu to ale moc není z výše zmíněných důvodů. Někdo pak řekně: Jdi do středoformátu, investuj a kup Phase One nebo aspoň Pentax 645Z. OK. Ale kde na to vezmu, a kde vezmu prachy na asistenta co mi to bude všechno tahat na plac. A o asistence už ani nemluvím 🙂 Firma Fuji kterou jsem také používal na cestování nyní ohlásila svůj nový středoformát GF-X a prej se vejde do 10tis USD a má být v tomto segmentu nejlevnější (!!!!) :/ Viděli jste tu cenu? Děkuji, nekradu.
Takže jsem usedl k PC a našel jsem pár webů co testují tyhle mašinky a optiku, ujasnil jsem si co chci a začal jsem hledat. A došel jsem k tomu že chci zůstat u fullframu, mám omezené zdroje a musím se rozhodnout tedy mezi Canonem, Nikonem a Sony (50-36-42Mpx). Canon má dvě želízka v ohni a to zmiňovaný 5DsR a nový 5DMIV. U 5DMIV mě vyloženě zklamala politika Canonu strčit aktualizovaný nejpoužívanější Canoňácky fullfram (nový 5D) někam mezi špičkový 1DXMII a nic moc 6D. jen aby proboha neohrozili prodej svého profi těla 1DXMII. A tak na 5DMIV zmršili trochu šum, zmršili tonální citlivost na vyšších ISO , přidali pravda trošku rozlišení a udělali na něm pro amatéry takový ty lákadla jako prstíkem dotykový displey, wifi a GPS, a pro trpělivé Dualpixel(kdo se s tím bude patlat) a osekaný video 4K. Ale polívku ti to při čekání na východ slunce stejně neuvaří!!! Dali tomu cenu o 50% vyšší než byl 5DMIII, aby to vypadalo jako technologicky nadupaná mašina, a amatére vyber si, pokud na to máš. A ta cena mě fakt nadzvedla! To byl ten popud už konečně odejít od Canonu.
Dříve byl Nikon v tělech horší než Canon, ostatní značky byly daleko od nich. V té době jsem si i já na počátku koupil to lepší tzn. Canon. Objektivy byly a jsou stále velmi kvalitní. Ale i zde je vidět politika Canonu nedat nám hned tu nejlepší technologii, ale až je konkurence donutí. A naštěstí donutila. Sigma. Byla najednou lepší než Canon u objektivů a za to poloviční cenu! A co udělal Canon? Ejhle najednou to jde. Pozdě ale přece! Umí vyrobit hnedle objektivy lepší, dokonce i než tak Sigma. Např. 35mm f1,4, ale stále ne za stejnou cenu jako Sigma. Radši bude házet klacky pod nohy Sigmě, aby jejich nové objektivy moc nekomunikovaly s Canon novými těly. Musí se to řešit firmwary. Mluvím samozřejmě o objektivech pro krajináře, nikoliv o telata pro sport, tam je Canon stále hvězda.
A co udělal Nikon? Koupil od Sony nový „čip naruby“, implementoval ho do svých strojů popř. upravil ho k obraz svému, a ejhle D810 nebo novější D850 je na světě. A podívejte se na jeho obrazové výstupy, Paráda je i jeho starší D750 jenž se plně vyrovná obrazově Canonu 5DMIII ve všem, a předčí ho navíc v šumu a hlavně dynamice a ceně. Dlouho jsem váhal jestli nekoupit zrovna D750. Levný stroj za poloviční cenu a špičkové parametry.
Nakonec jsem NIKON zamítl, protože mám kompletní sbírku objektivů Sigma ART a nových Canon L, jejichž výměna za Nikon nebo Sigma s paticí Nikon by mne stála majland a zrovna u stroje D810 nebo D750 bych si moc MPx velkého rozlišení oproti Canonu 5DMIV nepolepšil, D810 má totiž „jen“ 36MPx. No a Canon 5DsR trošku mrší obraz když vytahujete stíny, a z ruky s ním fotit znamená mít nastavený čas dvakrát rychlejší, než jsme byli zvyklí na převrácenou hodnotu ohniska. Takže mimo stativ skoro nepoužitelný, obzvláště u objektivů bez účinné stabilizace jako je zrovna u objektivů Sigma Art.
Takže co? Zbývá špička v technologii, Sony A7RII. Tělo dokonce menší než má Fuji X-T2, je lehký, skladný, hezký, má vestavěnou stabilizaci čipu, takže můžete použít i stařičké vintage objektivy i pro akční focení, má naklápěcí displey takže se nemusíte hrbit, a má 42Mpx což už je hodně podrobné rozlišení jako u středoformátu. Má pravda i prťavé čudlíky se kterými to na nějaké akční focení moc nebude, ale jde mi o focení z rozmyslem a klidem a pomalostí krajináře. Zhasíná mu displej u živého náhledu, když se mu dostane do cesty nějaké těleso (třeba zrovna vy), a to mě dokáže i u tohoto stroje pěkně vytočit. A co tedy rozhodlo?

Nikon D750 jsem si vzal do ruky-hezky se drží stejně jako C 5DMIII, ale rozlišení jen 24MPx.
Nikon D810 je velký, těžký, blbě se drží a musel bych prodat své objektivy a nakoupit jiné což by znamenalo 170-200tis navíc v investici.
Sony A7RII vyhrál, protože si koupím jen sice drahé ale špičkové tělo, dokoupím adaptér Metabones IV a objektivy Sigma Art a Canon mi budou přes AF ostřit jak z praku. Dokonce i průběžně! je to vlastně takový 5DMIV s rozlišením o 12Mpx vyšším, v malém těle se stabilizací na čipu. O videu ani nemluvím.
A postupně když mě bude i nadále Canon srát, tak se i jeho objektivů postupně zbavím úplně v tom čase, jak budou nabíhat nové špičkové objektivy s mount FE od Sony a Zeiss. A nakonec kdyby se Canon vzpamatoval, tak mi nic nebrání k tomu, abych se k němu někdy dokonce i vrátil.
A přitom stále budu koukat po očku po NIKONu 🙂
A víte co se prodalo z vybavení úplně nejrychleji a s nejmenší ztrátou? Moje vybavení FUJI ! Protože ty ceny i nových produktů jsou pro širokou veřejnost, má to špičkové objektivy a nádherný obrazový výstup. A pak si fotografe vyber !!!!


2019-a nakonec jsem výborný Sony A7R II s neuvěřitelnou ztrátou prodal, a kopil universálnější a výkonější Sony A7R III. NIKDY NEŘÍKEJ NIKDY!!! Jak vidíte, utrácení peněz je nekonečný příběh. Ale na světě jsme jen jednou, už se nám to krátí, tak proč ne.

Úchyt krytky objektivu:

Zdravím všechny nešiky, co ztrácejí neustále krytky objektivů. Donedávna jsem patřil mezi ně. Snažil jsem se to řešit různými příchytkami, šperkovními karabinkami, magnety apod., nakonec jsem chodil fotit s několika náhradními krytkami po kapsách.
A to až do doby, než jsem uviděl náhodou na Netu reklamu na plastové padákové karabinky FURA a řekl jsem si že to zkusím využít.
Do krytky objektivu vyvrtáte malou 1,5-2mm dírku někde do plastu krytky kde to chytáte prsty. Do dírky vsunete pevnou ševcovskou nit, nebo tenký provázek třeba od potřeb k mobilům apod., a zavážete to do smyčky. Na tu smyčku navléknete malý kroužek na klíče (kyž by byl nějaký plastový bylo by to super). Pokud máte delší sluneční clonu na objektivu, tak délka šňůrky by měla být taková, aby kroužek vyčuhoval při nasazené krytce ze sluneční clony.
No a na druhé straně u těla fotoaparátu připevníte také šňůrku, ale tak Dlouhou, jako máte nejpoužívanější dlouhý objektiv. U mne Canon EF 70-200/4L IS USM se sluneční clonou. Na konec šňůrky přivážete již zmíněnou čínskou padákovou karabinku a je vše hotovo.
Když potřebuji rychle sundat krytku z objektivu, jen ji vyhodím ven ze sluneční clony a více se nestarám co se s ní děje. Visí mi pevně na šňůrce od fotoaparátu a nehrozí její ztráta.
Pokud chci vyměnit objektiv, tak JEDNOU RUKOU dokážu odpojit karabinku z kroužku na klíče, vyměním objektiv, a karabinku znova k tomu novému objektivu připojím zase pěkně jednou rukou.
Podotýkám že všelikeré drahé magnetické forichtunky co nabízí prodejci fototechniky jsou naprosto k ničemu. Stačí zadrhnout o visící krytku kouskem oblečení, a žádný magnet to neudrží. Mám to vyzkoušeno.
Zde odkaz na nakup karabinky, ostatní si sežeňte kde chcete: https://www.dx.com/p/fura-rotatable-nylon-plastic-steel-parachute-cord-carabiner-black-2068743#.XKNsuZgzZaQ

Výběr objektivu:

Přátelé a kamarádi a kamarádky: Rozhodl jsem se vám pomoci s výběrem správného kusu Vámi zvoleného objektivu když ho kupujete jako nový z obchodu nebo na inzerát z bazaru. Je potřeba aby váš vyhlédnutý objektiv měli v obchodě v několika kusech, aby bylo možno z něčeho vybírat. U inzerát je třeba objektiv vyzkoušet osobně a rozhodnout se podle výsledku. Jedná se o zkoušku decentrování objektivu, tzn jak jsou přesně čočky v těle objektivu spasovány. Každý objektiv má nějakou tu odchylku, fabrika nezaručuje ani u nového kusu naprostou přesnost. Zde záleží na tom jak velká tolerance je pro vás přijatelná. Určitě jste slyšeli něco o rovině ostření. To je pásmo zaostření při nastavení objektivu na plnou díru. To pásmo mám na obrázku vyznačeno žlutě. Čím více je žlutá, tím je ostřejší obraz v daném pásmu. No a to pásmo může být různě široké podle zvolené clony, a taky různě zaoblené do krajů, to podle kvality ostrosti objektivu v rozích. Může být i různě prohnuté. Nejkvalitnější objektivy by teoreticky měli mít pásmo vodorovné od středu až do krajů, což nikdy není díky té toleranci fabriky při výrobě a fyzikálním možnostem skel. Takže je třeba vybírat co nejrovnější. Pokud je pásmo roviny ostření hnuté, tak nikdy nezaostříme přesně. Vždy bude střed třeba ostrý a rohy mimo, nebo rohy přesně a střed mimo, nebo střed a roh OK a druhé rohy mimo apod. To platí u vysoce světelných objektivů. U clon vyšších je pásmo tak široké, že se do něj s ostrostí nějak vejdeme. Jak to tedy zkontrolovat? jednoduše a rychle. Potřebujeme k tomu stativ. Usadíte combo (tělo+objektiv) na stativ, zvolíte nejmenší clonu (plná díra), přepnete na MF (manuální ostření), zaostříte středním ostřícím bodem přesně a pečlivě na nějaký předmět a uděláte snímek. Aniž by jste se dotkli ostřícího kroužku na objektivu potom nakloníte COMBO tak aby se ten předmět ocitl v rohu a znova vyfotíte. A tak to opakovat přes všechny rohy. Obraz předmětu v rozích bude pravděpodobně méně ostrý než ve středu záběru, to je v pořádku. Ale musí být stejně rozostřeny všechny rohy stejně. Pokud je některý ostřejší a jiný více rozostřený, pak je to špatně a objektiv nebrat. Měli by jste potom tu rovinu ostření nakloněnou a nikdy by nešlo zaostřit bezchybně centralizovaně. Pokud je rovina ostření dokonce do tvaru písmene „S“, tak je to úplný zmetek. No a pokud jsou u vašich zkušebních vzorcích objektivů ty rohy rozmazané sice stejně, ale jeden objektiv je má více a druhý méně rozmazané, tak berte samozřejmě ten co má rohy ostřejší. Z toho vyplývá, že je lepší kupovat světelné objektivy u velkododavatelů jako Foto Škoda, Megapixel, apod. kde jich mají více na skladě. Pokud kupujete od bazaru, tak si lepší kus asi moc nevyberete. Spoléhat na to že při nákupu přes internet můžete objektiv vrátit do 14dnů je sice prima, ale budete si nechávat jeden objektiv posílat 5x? A kdo zaručí že vám nepošlou ten samý?
U fotoaparátu tento problém odpadá, tam buď vše funguje nebo je to zmetek na který se vztahuje vždycky záruka.

Canon-f2allsml